Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 23 841 | 22 396 | 21 737 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 111 | 9 873 | 10 015 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 193 | -699 | 4 241 |
| Årets resultat (tkr) | 5 462 | 5 948 | 10 846 |
| Summa tillgångar (tkr) | 396 528 | 397 303 | 401 982 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 23 841 | 22 396 | 21 737 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 111 | 9 873 | 10 015 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 193 | -699 | 4 241 |
| Årets resultat (tkr) | 5 462 | 5 948 | 10 846 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 364 919 | 368 156 | 370 968 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 31 609 | 29 147 | 31 014 |
| Tillgångar (tkr) | 396 528 | 397 303 | 401 982 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 153 | 13 591 | 18 443 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 500 | 500 | 500 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 379 662 | 379 662 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 382 875 | 3 550 | 3 377 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 396 528 | 397 303 | 401 982 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 500 | 590 | 10 800 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 46.6% | 44.1% | 46.1% |
| Soliditet | 3.4% | 3.5% | 4.7% |
| Kassalikviditet | 8.3% | 821.0% | 918.4% |
Täby Månstenen 4 AB ingår i en koncern med 73 bolag. Moderbolag är SPP Fastigheter AB och koncernmoderbolag är Storebrand ASA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.